top of page

Digital transformation 2.0

Nu afholder Willmore igen et gratis morgenmøde. Kom og bliv inspireret, stil spørgsmål og netværk.


En del (organisations)medier har de seneste år taget (store) digitale skridt. Nogle har omlagt til digital first, mens andre har gået hybridvejen. I begge tilfælde melder der sig en række spørgsmål: Hvad gør vi nu? Hvor meget segmentering? Hvad med AI? Hvad med data? Hvilke kanaler? Hvilke formater? Og hvad er formålet med vores medie?


Nu inviterer Willmore til morgenmøde, hvor vi sætter fokus på “Digital transformation 2.0.” 


👉 Hvad betyder den digitale transformation for indhold?  👉 Hvordan fastholder vi en stærk fysisk kontakt ? 

👉 Hvordan når vi som organisation eller forening bedst vores medlemmer?

👉 Hvordan holder vi momentum, når den digitale strategi er implementeret - whats’s next?


Torsdag d. 25. januar fra kl. 09:00 til 10:30 kan du møde:


Andreas Marckmann Chefredaktør, Folkeskolen.dk


2024 byder på en ny digital strategi for fagbladet, der skal have færre trykte magasiner, mens der investeres massivt digitalt. Andreas Marckmann tager os med ind i maskinrummet, hvor han beskriver dilemmaer og deler sine strategiske og praktiske overvejelser.Lea Stentoft Berling Direktør, Danske Fodterapeuter


Danske Fodterapeuter nedlagde i 2023 det fysiske medlemsblad og lancerede i stedet det digitale medie corpes.dk. Ambitionen med mediet er at samle faglighed og viden på tværs af faggrupper. Dermed har Danske Fodterapeuter taget et opgør med det traditionelle medlemsmedie. Direktør Lea Stentoft Berling fortæller om baggrunden for den strategiske beslutning - og forklarer hvordan det nye medie understøtter foreningens arbejde.


Skal du med?


Tidspunkt: Torsdag d. 25. januar fra klokken 09:00 – 10:30

Sted: Willmore, Ryesgade 106A, 2. th, 2100 København Ø

Pris: Gratis, tilmelding påkrævet.


Comments


bottom of page